reklama

"zabudnuté" pamiatky východného Východu

Mám rád krásy (aj krásky :-)) Slovenska a najmä toho rodného - Východného. Vo svojom zivote som uz toho na Slovensku (aj v zahraničí) dosť pochodil, ale stále ma nejaká obec dokáže prekvapiť nejakou historickou pamiatkou, či už sa jedná o kaštieľ, zámok, kúriu a podobne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Túto záľubu vo mne prebudil ešte počas detstva môj otec. Často sme chodievali na rôzne výlety, kde sme obdivovali dominanty obcí a podobne.

Momentálne sa popri svojej práci snažím zohnať čo najviac informácií o historických pamiatkach (aj zaniknutých, zbúraných...) v okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce. Často sa však stretávam s neochotou ľudí pomôcť, resp. pohľadať informácie napr. v kronikách, historických záznamoch ... a podobne. Keďže informácie nerastú na stromoch, tak ich musím hľadať, zbierať, dookola telefonovať. V prvom rade skúšam vždy nejaký ten obecný úrad, v katastri ktorého sa nejaká ta pamiatka nachádza. Tu väčšinou natrafím na prvý problém:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"čo to od nás chcete, my žiadne informácie nemáme, obecnú kroniku tiež nemáme (stratila sa, niekto ju ukradol, po vojne ju spálili ...), pamiatka nepatrí obci ale súkromnej osobe...

u súkromných osôb zasa natrafím na problém:

kto ste, čo chcete, čo otravujete, načo vám to bude, je to môj majetok, nedovolím vám o tom písať (na odfotenie sa už radsej ani nepýtam)...

Ale predsa len sa nájde pár ľudí, ktorí hneď ochotne pomôžu, poradia.

Stav sašich "zabudnutých" malých pamiatok, až na malé výnimky, je zlý a z roka na rok sa zhoršuje. Obce peniaze na opravu nemajú. Súkromné osoby povačšine pamiatku zdedili, niesú jedinými majiteľmi objektu, preto dohodnúť sa s dvoma, troma, styrma.... ďalšími majiteľmi na nejakej spoločnej záchrane objektu je prakticky nemožné. Častokrát pamiatku zdedia už vo veľmy zlom stave, ako ruinu a na záchranu je potreba vynaložiť obrovské finančné prostiredky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V minulosti dali zabrat pamiatkam najmä vojny. Veľa z nich bolo vo vojne zničených, resp. v takom stave, že namiesto rekonštrukcie sa zvolila možnosť zbúrania. Ďalšou ranou pre pamiatky bolo zoštátnenie. Vo väčšine týchto objektov sa umiestnili rôzne školy, nemocnice, ústavy, obecné úrady a podobne, čo malo za následok rôzne nevkusné rekonštrukcie a devastáciu interiérov, rôzne prístavby a nadstavby. Na druhej strane, však možno práve to zachránilo pamiatky pred ich úplným zaniknutím.

Ja osobne verím, že sa tieto stavby podarí zachrániť, prípadne opraviť, aby sa zachovali do budúcna. Stačí sa pozrieť do "vyspelejších" krajín (Rakúsko, Taliansko ....), tam majú obce skoro každú takúto pamiatku zrekonštruovanú, prípadne zakonzervovanú a pekne spropagovanú, aby prilákali nejakého toho turistu alebo okoloidúceho.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O konkrétnxch pamiatkach napíšem, keď zoženiem dostatok materiálu. A hádam sa dokopem aj k tomu, aby som to "zavesil" aj na svoj blog.

Tomáš Ontkóc

Tomáš Ontkóc

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Chalan, ktory ma rad pamiatky a prirodu vychodneho slovenka a zvlast najvychodnejsej casti slovenska.Nuz a chalan, ktory vramci IT dokaze zohnat skoro vsetko :-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu